1/26 High school basketball recap

FORT WAYNE, Ind. (WANE) – The Bishop Dwenger boys topped 1A no. 16 Blackhawk Christian while the 3A no. 5 Norwell girls edged Bishop Luers to headline local prep basketball action on Tuesday night.

Dwenger won 68-59 to improve to 7-8 on the season while the loss dropped Blackhawk to 8-10 overall.

At Luers Norwell improved to 19-2 with the win. Stephanie Conrad led Norwell with 15 points while Kaycee Strunk added 13. Norwell will host East Noble Saturday in a game that will decide the Northeast 8 title. Luers falls to 11-9 with the loss with Emma Wolfe’s 22 points leading the way.

Fans at Don Reichert Gymnasium saw Joey Stanford score 21 points as the host Archers bested Huntington North 55-47. Hannah Stoffel led Huntington North with 12 points while Sarah Fryman added 11 points and 10 rebounds to record a double-double, and Madi Canady added 10 points.

Canterbury’s Mason VanHouten scored 43 points to push her passed the 1,000 point milestone for her career as Canterbury bested Heritage 69-56.

At Donald S. Weeks Gymnasium it was Holly Martinez with 18 points to lead Columbia City over Northrop 56-48. Breanna Douglas led the Bruins with 19 points.

Tuesday’s Scores
By The Associated Press
BOYS BASKETBALL
Adams Central 59, Eastbrook 47
Angola 50, Heritage 42
Barr-Reeve 55, Shoals 36
Bluffton 40, Wabash 39
Brownstown 90, Austin 33
Castle 80, Ev. Mater Dei 58
Central Christian School 68, Heritage Hills 57
Cloverdale 71, Shakamak 70
Elkhart Central 71, Elkhart Christian 45
Fishers 64, Lawrence Central 61
Fremont 49, Eastside 33
Ft. Wayne Dwenger 68, Ft. Wayne Blackhawk 59
Indpls Brebeuf 67, Anderson 51
Jasper 74, Boonville 61
Lafayette Catholic 60, Western 57
LaVille 63, Rochester 50
Maconaquah 84, Manchester 58
N. Montgomery 64, W. Lafayette 39
Northeastern 66, Rushville 62
Providence 59, Silver Creek 58, OT
S. Adams 55, Bellmont 49
S. Bend Adams 64, Jimtown 49
S. Bend St. Joseph’s 61, Culver Academy 41
Salem 66, Corydon 43
Trinity Lutheran 54, Shelbyville 40
Zionsville 79, Indpls Pike 74
Hoosier Heartland Conference Tournament
First Round
Clinton Central 70, Carroll (Flora) 66
Sheridan 59, Frontier 29
GIRLS BASKETBALL
Blackford 48, Adams Central 29
Bloomfield 60, N. Daviess 46
Cambridge City 55, Union Co. 47
Carmel 48, Heritage Christian 37
Cascade 50, S. Putnam 39
Central Noble 59, Jimtown 20
Christian Academy 43, Southwestern (Hanover) 31
Clay City 44, Northview 34
Colonial Christian 45, Columbus Christian 16
Columbus North 52, Whiteland 37
Concord 58, Prairie Hts. 38
Covenant Christian 71, Tri-West 46
Danville 72, Indpls Brebeuf 62, OT
Delphi 69, Tri-County 40
Eastern (Greene) 38, N. Central (Farmersburg) 35
Edgewood 57, Bloomington North 23
Edinburgh 46, Waldron 36
Elwood 62, Shenandoah 48
Franklin Central 57, Avon 40
Franklin Co. 48, S. Dearborn 38
Ft. Wayne Canterbury 69, Heritage 56
Ft. Wayne South 55, Huntington North 47
Garrett 49, Fremont 37
Glenn 63, S. Bend Washington 35
Greenfield 54, Yorktown 33
Greenwood 78, Center Grove 71
Greenwood Christian 58, University 24
Guerin Catholic 59, Bethesda Christian 41
Hamilton 32, Edon, Ohio 23
Henryville 47, Clarksville 33
Highland 67, Whiting 13
Hobart 35, Wheeler 14
Indpls Lutheran 63, Speedway 41
Indpls Tech 64, Indpls Chatard 60
Jac-Cen-Del 66, S. Ripley 46
Jay Co. 60, Richmond 40
Jeffersonville 51, Scottsburg 27
Lawrence North 68, Fishers 33
Loogootee 46, Pike Central 43
Martinsville 52, Franklin 38
Milan 55, Oldenburg 43
Mishawaka Marian 45, Bremen 35
Mississinewa 44, Frankton 37
Monroe Central 42, Delta 37
Mooresville 75, Terre Haute South 49
Muncie Central 44, Kokomo 39
N. Harrison 67, Madison 37
N. Vermillion 51, Crawfordsville 23
New Castle 53, Mt. Vernon (Fortville) 33
Norwell 56, Ft. Wayne Luers 53
Oak Hill 71, Eastern (Greentown) 51
Oregon-Davis 69, NorthWood 47
Owen Valley 49, White River Valley 47
Princeton 74, Jasper 36
River Forest 63, Hammond Gavit 19
Riverton Parke 51, W. Vigo 46
S. Bend Adams 59, New Prairie 35
S. Knox 48, Shoals 28
Shelbyville 42, Triton Central 20
Southridge 61, Ev. North 38
Southwestern (Shelby) 47, Brown Co. 37
Switzerland Co. 53, Rising Sun 34
Terre Haute North 58, Vincennes Rivet 33
Tindley 96, Eminence 21
Tippecanoe Valley 72, Wawasee 38
Tri 61, Wes-Del 28
W. Lafayette 63, McCutcheon 32
W. Washington 52, Borden 41
Wapahani 58, Lapel 47
Washington 61, Mitchell 19
Whitko 81, Lakeland 25
Winamac 69, Pioneer 35
Wood Memorial 58, Dubois 45
Woodlan 47, Ft. Wayne Blackhawk 44
Zionsville 88, Indpls Shortridge 14

Comments are closed.