1/12 High School Basketball Recap

FORT WAYNE, Ind. (WANE) – Five Archers reached double figures as South Side went on the road to defeat Canterbury 100-85 on Tuesday night to headline area prep basketball action.

Austin Boucher led the Archers with 20 points while Trejean Didier tallied 18. Korey Joyner chipped in with 17 points, Dean Palmer added 13 points and nine rebounds, while Coleone Davis netted 13.

Canterbury was led by a pair of double-double effort – Jalen Paul with 14 points and 11 assists and Tyler Camp with 20 points and 11 rebounds. Nate White added 15 points while Jack Wojewuczki scored 11.

At Blackhawk Christian it was Homestead overcoming a slow starts to defeat the host Braves 61-49. Four Spartans reached double figures with Tahj Curry leading the way with 17 points. Ric Hall paced Blackhawk with 11 points.

At Bob Straight Court it was host Huntington North’s Hunter Hollowell with a buzzer-beating heave from 40 feet out to sink Concordia 54-51.

Tuesday’s Scores
By The Associated Press
BOYS BASKETBALL
Argos 59, Lakeland Christian 21
Central Christian School 78, Indpls Shortridge 49
Chesterton 57, Hobart 48
Eminence 70, Providence Cristo Rey 56
Ev. Day 66, Tell City 49
Ft. Wayne North 97, Lakewood Park 48
Ft. Wayne South 100, Ft. Wayne Canterbury 85
Greenwood Christian 64, Indpls International 55
Hanover Central 55, Hammond Clark 52
Homestead 61, Ft. Wayne Blackhawk 49
Huntington North 54, Ft. Wayne Concordia 51
Indpls Arlington 59, Muncie Burris 55
Indpls Scecina 60, Monrovia 45
Lake Central 62, Highland 30
Michigan City Marquette 80, Washington Twp. 71
Mishawaka Marian 62, Culver Academy 56
Portage 53, Hammond 38
Johnson County Tournament
First Round
Center Grove 69, Edinburgh 32
Marion County Tournament
First Round
Franklin Central 67, Indpls Park Tudor 58
Indpls Ben Davis 79, Beech Grove 60
Indpls Brebeuf 56, Warren Central 54
Indpls N. Central 54, Lawrence Central 53
Indpls Perry Meridian 55, Speedway 50
Indpls Pike 84, Indpls Lutheran 47
Lawrence North 64, Decatur Central 49
Southport 70, Indpls Roncalli 43
Northeast Corner Conference Tournament
First Round
Angola 52, Central Noble 38
Churubusco 60, W. Noble 57, OT
Fairfield 61, Garrett 42
Fremont 44, Eastside 39
Southern Indiana Conference Tournament
First Round
Castle 65, Ev. Central 39
Ev. Bosse 83, Ev. Reitz 81
Ev. Harrison 69, Ev. Memorial 60
Ev. North 69, Ev. Mater Dei 39
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Barr-Reeve vs. Pike Central, ppd.
Caston vs. N. Miami, ppd. to Jan 30.
DeKalb vs. Carroll (Ft. Wayne), ppd. to Feb 1.
E. Central vs. Richmond, ppd. to Feb 23.
Eastbrook vs. Whitko, ppd.
Frankfort vs. Zionsville, ppd.
Frankton vs. Anderson Prep Academy, ppd. to Jan 13.
Maconaquah vs. Manchester, ppd. to Jan 26.
Northridge vs. E. Noble, ppd. to Feb 18.
NorthWood vs. New Prairie, ppd.
Norwell vs. Ft. Wayne Wayne, ppd. to Jan 27.
S. Bend Trinity vs. Elkhart Christian, ppd.
Southwestern (Shelby) vs. Trinity Lutheran, ppd.
Southwood vs. Oak Hill, ppd.
Western vs. Kokomo, ppd. to Jan 13.
Allen County Conference Tournament
First Round
Southern Wells vs. Adams Central, ppd. to Jan 13.
Jay Co. vs. S. Adams, ppd. to Jan 13.
Heritage vs. Woodlan, ppd. to Jan 13.
Delaware County Tournament
First Round
Cowan vs. Wapahani, ppd. to Jan 14.
Delta vs. Wes-Del, ppd. to Jan 14.
Johnson County Tournament
First Round
Indian Creek vs. Greenwood, ppd. to Jan 13.
GIRLS BASKETBALL
Boonville 75, S. Spencer 38
Brownsburg 59, Lebanon 57, OT
Cascade 59, Northview 39
Chesterton 30, Hobart 25
Clay City 56, Turkey Run 33
Cloverdale 53, W. Vigo 45
Columbus North 74, Franklin 48
Concord 34, Jimtown 25
Decatur Central 39, Indpls Brebeuf 38
Eastern (Pekin) 59, Charlestown 39
Edgewood 38, Monrovia 35
Forest Park 46, Corydon 26
Fountain Central 59, Covington 31
Ft. Wayne Dwenger 74, Ft. Wayne Canterbury 48
Ft. Wayne Luers 66, New Haven 32
Ft. Wayne Northrop 63, Lakewood Park 14
Greenfield 40, Plainfield 36
Greenwood Christian 52, Indpls International 42
Griffith 48, Hammond Gavit 19
Hancock Co., Ky. 56, Tell City 30
Henryville 59, Madison Shawe 36
Indpls Metro 39, Indpls Broad Ripple 32
Knox 59, Bremen 47
Kouts 48, LaCrosse 31
Lafayette Harrison 58, N. Montgomery 48
LaPorte 49, Plymouth 46
Lou. Central, Ky. 38, Floyd Central 36
Marion 60, Mississinewa 49
Martinsville 51, Terre Haute South 46
Michigan City 62, Westville 43
Mishawaka Marian 59, Culver Academy 29
Mt. Vernon (Posey) 46, Tecumseh 36
N. Judson 48, LaVille 33
N. Posey 49, Heritage Hills 32
Oregon-Davis 83, Glenn 44
Portage 35, Andrean 28
Providence 65, New Washington 29
River Forest 49, N. Newton 41
Riverton Parke 54, S. Putnam 43
S. Central (Union Mills) 77, S. Bend Washington 55
S. Newton 58, Momence, Ill. 23
Silver Creek 42, Madison 30
Terre Haute North 68, White River Valley 39
Triton 42, Winamac 32
W. Central 35, Covenant Christian (DeMotte) 32
W. Lafayette 44, Lafayette Catholic 39
Washington Twp. 43, Morgan Twp. 42
Wheeler 43, Lake Station 26
Indianapolis City Tournament
Quarterfinal
Covenant Christian 52, Indianapolis Attucks 49
Heritage Christian 68, Indpls Chatard 40
Indpls Tech 56, Indpls Ritter 55
Northeast Corner Conference Tournament
First Round
Central Noble 48, Angola 45
Fairfield 51, Garrett 44
Fremont 44, Eastside 39
W. Noble 59, Churubusco 37
Southern Indiana ConferenceTournament
First Round
Ev. Bosse 69, Ev. Reitz 43
Ev. Central 65, Castle 53
Ev. Memorial 53, Ev. Harrison 33
Ev. North 52, Ev. Mater Dei 51
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Benton Central vs. Logansport, ppd. to Jan 21.
Bloomfield vs. Washington, ppd.
Centerville vs. Shenandoah, ppd.
Christian Academy vs. Southwestern (Hanover), ppd. to Jan 26.
Clarksville vs. Salem, ppd. to Jan 25.
Columbus East vs. Bedford N. Lawrence, ppd. to Jan 19.
DeKalb vs. Northridge, ppd. to Jan 14.
Dubois vs. Southridge, ppd.
Elkhart Christian vs. S. Bend Clay, ppd.
Frankfort vs. Rossville, ppd.
Ft. Recovery, Ohio vs. S. Adams, ppd. to Jan 19.
Gibson Southern vs. Jasper, ppd. to Jan 27.
Homestead vs. Notre Dame Academy, Ohio, ppd.
Jac-Cen-Del vs. Lawrenceburg, ppd.
Knightstown vs. Lapel, ppd. to Jan 13.
Liberty Christian vs. Anderson Prep Academy, ppd. to Jan 14.
Linton vs. Shoals, ppd.
Madison-Grant vs. Taylor, ppd. to Jan 13.
Milan vs. Rising Sun, ppd. to Jan 16.
Mooresville vs. New Castle, ppd.
N. Central (Farmersburg) vs. Sullivan, ppd. to Jan 13.
N. Decatur vs. Morristown, ppd.
N. White vs. Clinton Prairie, ppd.
New Paris National Trail, Ohio vs. Cambridge City, ppd.
New Prairie vs. Penn, ppd. to Jan 13.
Northfield vs. Eastern (Greentown), ppd. to Jan 18.
Oldenburg vs. Hauser, ppd.
Pike Central vs. Loogootee, ppd.
Richmond vs. Connersville, ppd. to Jan 20.
Rushville vs. Shelbyville, ppd. to Jan 14.
S. Bend Riley vs. Goshen, ppd. to Jan 14.
S. Knox vs. Wood Memorial, ppd.
Seton Catholic vs. Blue River, ppd.
Seymour vs. Austin, ppd.
Shakamak vs. N. Daviess, ppd.
Southmont vs. Eminence, ppd. to Jan 13.
Springs Valley vs. Crawford Co., ppd. to Jan 13.
Tippecanoe Valley vs. NorthWood, ppd.
Tri vs. Northeastern, ppd. to Jan 16.
Tri-Central vs. Clinton Central, ppd. to Jan 13.
Tri-County vs. Seeger, ppd.
Trinity Lutheran vs. Waldron, ppd. to Jan 18.
Triton Central vs. Beech Grove, ppd. to Jan 28.
Twin Lakes vs. Rensselaer, ppd. to Jan 18.
Wabash vs. Eastbrook, ppd. to Jan 13.
Wawasee vs. Columbia City, ppd. to Jan 14.
Western Boone vs. Crawfordsville, ppd. to Jan 13.
Western vs. Hamilton Hts., ppd. to Jan 13.
Zionsville vs. McCutcheon, ppd. to Jan 13.
Allen County Conference Tournament
First Round
Southern Wells vs. Adams Central, ppd. to Jan 13.
Jay Co. vs. S. Adams, ppd. to Jan 13.
Heritage vs. Woodlan, ppd. to Jan 13.

 

Comments are closed.