3/4 High School Basketball Sectionals

FORT WAYNE, Ind. (WANE) – SAC rivals Bishop Luers and Concordia will meet again this season as both the Knights and Cadets won first round sectional games Wednesday night at Paul Bateman Gymnasium.

The Cadets topped host Garrett in the night’s first game 57-32 behind 17 points from Reggie Tharp. Nick Webb added 16 points while Paxton Berdoll tallied 10 for Concordia. Justin McCoy netted 15 to pace Garrett.

In the late game Caleb Kroft scored 16 points as Luers beat Angola 64-54. Tyrell Johnson added 14 for the Knights while the Hornets were led by Ben Atha with 13.

Luers and Concordia will play at 7:30 p.m. Friday in the 3A sectional semifinals following Leo vs. Bishop Dwenger at 6 p.m.

In 2A action at Woodlan on Wednesday Eastside topped South Adams 65-43 in the early game while Canterbury edged Bluffton 61-56 in the nightcap.

Eastside was paced by Ethan Moughler’s 18 points while P.J. Dean added 13. Marco Vasquez led the Starfires with 11 points.

Canterbury was led by Nathan White with 20 points and Christian Kreiger with 16. Grant Prible led the Tigers with 14 points.

Eastside and Canterbury will square off at 7:30 p.m. on Friday in the semifinals following Churubusco vs. Woodlan at 6 p.m.

Wednesday’s Scores
By The Associated Press
BOYS BASKETBALL
Sectional Tournaments
First Round
Class 4A
E. Chicago
E. Chicago 79, Hammond Morton 55
Lowell 73, Highland 60
Merrillville
Merrillville 66, Hobart 54
Chesterton 87, Michigan City 68
Penn
Plymouth 49, S. Bend Clay 46
Penn 67, S. Bend Washington 56
Carmel
Hamilton Southeastern 64, Westfield 34
Zionsville 47, Noblesville 41
New Castle
Connersville 49, Pendleton Hts. 47, OT
Anderson 48, Greenfield 44
Martinsville
Mooresville 63, Plainfield 43
Martinsville 69, Terre Haute South 57
Class 3A
Calumet
Hanover Central 49, Calumet 42
Wheeler 56, Knox 28
Peru
Western 49, W. Lafayette 46, 2OT
Benton Central 50, Peru 46, OT
W. Noble
Fairfield 50, Lakeland 27
NorthWood 64, W. Noble 44
Garrett
Ft. Wayne Concordia 57, Garrett 32
Ft. Wayne Luers 64, Angola 54
Corydon
Scottsburg at N. Harrison, ppd to Mar 5.
Corydon at Charlestown, ppd to Mar 5.
Washington
Southridge at Pike Central, ppd to Mar 5.
Washington at Heritage Hills, ppd to Mar 5.
Class 2A
Woodlan
Eastside 65, S. Adams 43
Ft. Wayne Canterbury 61, Bluffton 56
Oak Hill
Oak Hill 56, Northfield 41
Cass 89, Wabash 45
Tipton
Tipton 59, Taylor 35
Sheridan 44, Elwood 41
Hagerstown
Hagerstown 61, Knightstown 52
Cambridge City 48, Centerville 32
Speedway
Covenant Christian 61, Speedway 50
Cloverdale 79, S. Putnam 32
Class A
Kouts
Michigan City Marquette 89, Westville 33
Gary 21st Century 79, Covenant Christian (DeMotte) 62
W. Central
S. Newton 52, N. White 43
Caston 41, W. Central 39
Triton
Triton 49, LaCrosse 30
Oregon-Davis 47, Argos 42
Bethesda Christian
Indpls Metro 69, Indiana Deaf 47
University 78, Indpls Math and Science 36
Edinburgh
Greenwood Christian 58, Baptist Academy 47
Morristown 63, Southwestern (Shelbyville) 57

Comments are closed.