1/17 Friday Night Highlight Zone

1/17 Friday Night Highlight Zone

FORT WAYNE, Ind. (WANE) – New Haven topped Carroll 60-53 in the Highlight Zone “Game of the Week” as the 3A no. 7 Bulldogs improved to 7-2 overall and 3-0 in NHC play.

Jailin Wattley led New Haven with 19 points while Steve McElvene added 11 points and 11 rebounds. Kyle Mallers led the Chargers with 26 points.

Homestead also moved to 3-0 in NHC play by beating Columbia City 64-49. The Eagles are now 2-1 in conference.

Norwell is also 3-0 in NHC action as the Knights trounced Bellmont 72-41.

In wrapping up NHC play it was DeKalb’s Cole Hartman scored a late bucket to lead the Barons over East Noble 43-41. Hartman scored 20 points to lead his team.

In SAC play North Side improved to 4-0 in conference with a 56-53 win over Concordia. Tre’Vion Crews led a balanced North attack with 12 points while Sean McGee and Jeremy Jones each tallied ten points apiece.

At South Side it was Snider’s Trey’Von Covington leading the Panthers with 13 points as Snider defeated the Archers 78-58. Donovan Clark led South with 15 points.

In other SAC play Wayne edged Bishop Dwenger in overtime 67-66 while Bishop Luers bested Northrop in OT by a score of 61-59.

In SAC girls action South Side handed Snider the Panthers’ first conference loss of the year 58-42. Maria Moore led South with 15 points.

Meanwhile, Concordia improved to 4-0 in the SAC with a 59-20 win over North Side. Courtney Smith and DeJour Young each tallied 17 points to pace the Cadets.

Addie Reimbold scored 18 points as Bishop Luers topped Northrop. The Bruins were led by Aleah Swary with 15 points and Nevada Jones with 13.

Rounding out SAC girls play it was Wayne over Bishop Dwenger 77-50.

At Huntington North the Vikings split a girls-boys double-header with NCC foe Anderson. The girls lost 73-35 while the boys won 58-56.

Meanwhile, Lakewood Park held off Canterbury in boys action 77-72 behind 19 points from Drake Donaldson. Andrew Kus led the Cavaliers with 18 points.

Friday’s Scores
By The Associated Press
BOYS BASKETBALL
Argos 40, Oregon-Davis 25
Attica 65, Riverton Parke 42
Bloomington South 67, Edgewood 38
Boone Grove 58, S. Central (LaPorte) 45
Borden 51, Austin 48, OT
Cambridge City 66, Tri 39
Cass 80, Pioneer 26
Caston 55, S. Newton 38
Centerville 41, Knightstown 35
Charter School of the Dunes 78, S. Bend Career Academy 35
Chesterton 60, LaPorte 53
Clinton Christian 63, S. Bend Trinity 55
Clinton Prairie 74, Clinton Central 55
Cloverdale 74, Cascade 67
Columbus East 48, Shelbyville 45, OT
Concord 63, Plymouth 50
Connersville 38, Jay Co. 37
Covenant Christian 67, Indpls Washington 58
Covington 64, Rockville 48
Crown Point 71, Merrillville 60
Culver Academy 97, Granger Christian 23
Danville 74, N. Montgomery 46
DeKalb 43, E. Noble 41
Eastbrook 71, Oak Hill 49
Eastern (Greene) 62, Clay City 51
Eastern Hancock 65, Waldron 51
Elkhart Central 49, Mishawaka 34
Elkhart Memorial 56, Wawasee 46
Elwood 64, Alexandria 58
Fishers 67, Lafayette Jeff 65, OT
Floyd Central 71, Jeffersonville 70
Forest Park 46, S. Spencer 43
Fountain Central 62, S. Vermillion 60
Frankfort 70, Western Boone 43
Frankton 65, Madison-Grant 47
Frontier 71, N. White 68
Ft. Wayne Luers 61, Ft. Wayne Northrop 59
Ft. Wayne North 56, Ft. Wayne Concordia 53
Ft. Wayne Snider 78, Ft. Wayne South 58
Ft. Wayne Wayne 67, Ft. Wayne Dwenger 66, OT
Glenn 55, Bremen 33
Greencastle 56, S. Putnam 52
Hamilton Hts. 64, Lapel 57
Hamilton Southeastern 62, Brownsburg 40
Hammond 61, Hammond Morton 60, OT
Hammond Gavit 64, Hammond Clark 41
Hammond Noll 91, River Forest 40
Heritage Hills 50, Pike Central 43
Homestead 64, Columbia City 49
Huntington North 58, Anderson 56
Indpls Broad Ripple 49, Horizon Christian 46
Indpls Fall Creek 66, Anderson Prep Academy 53
Indpls Marshall 96, Indpls Arlington 36
Indpls Ritter 86, University 84, OT
Indpls Shortridge 62, Tindley 37
Indpls Tech 97, Indpls Northwest 51
Jasper 67, Washington 52
Kokomo 53, New Castle 46
Kouts 59, Washington Twp. 56
Lafayette Catholic 50, Benton Central 32
Lake Central 64, Portage 48
Lake Station 70, Calumet 55
Lakewood Park 77, Ft. Wayne Canterbury 72
LaVille 61, Knox 35
Liberty Christian 71, Indpls International 36
Linton 59, Vincennes Rivet 55
Manchester 51, Wabash 48, OT
Marion 98, Logansport 64
Martinsville 49, Bloomington North 47
McCutcheon 63, Westfield 41
Michigan City 52, Valparaiso 47
Mississinewa 65, Blackford 58
Monroe Central 60, Union City 53
Mooresville 65, Columbus North 64
Morgan Twp. 76, LaCrosse 53
Mt. Carmel, Ill. 72, Boonville 59
Mt. Vernon (Fortville) 69, Rushville 61
Mt. Vernon (Posey) 52, Vincennes 48
Muncie Burris 52, Randolph Southern 47
N. Central (Farmersburg) 63, Eminence 40
N. Daviess 53, Shakamak 36
N. Harrison 52, Eastern (Pekin) 32
N. Judson 63, Winamac 58, OT
N. Posey 58, Tecumseh 40
N. Vermillion 61, Turkey Run 35
New Albany 54, Madison 51
New Haven 60, Carroll (Ft. Wayne) 55
New Prairie 54, Jimtown 44
New Washington 60, Henryville 35
Noblesville 49, Avon 44
Northfield 57, N. Miami 36
Northridge 54, NorthWood 52
Northview 74, Terre Haute South 68
Norwell 72, Bellmont 41
Owen Valley 49, Brown Co. 42
Pendleton Hts. 45, New Palestine 36
Peru 64, Maconaquah 58
Plainfield 63, Greenfield 50
Princeton 74, Gibson Southern 43
Richmond 50, Muncie Central 32
Rossville 57, Tri-Central 39
S. Bend Adams 96, S. Bend Riley 87
S. Bend St. Joseph’s 77, Mishawaka Marian 74, OT
S. Bend Washington 61, Penn 57
S. Knox 53, Bloomfield 47
Seeger 76, Southmont 49
Southridge 66, Perry Central 51
Southwood 68, Whitko 47
Switzerland Co. 89, Southwestern (Jefferson) 58
Terre Haute North 62, W. Vigo 41
Tippecanoe Valley 65, Rochester 36
Tipton 88, Sheridan 62
Tri-County 39, Delphi 26
Tri-West 45, Lebanon 34
Triton 64, Culver 56
Twin Lakes 65, Carroll (Flora) 42
W. Lafayette 57, Rensselaer 33
Warsaw 48, Goshen 41
Westville 69, W. Central 47
Winchester 71, Hagerstown 68
Wood Memorial 57, Washington Catholic 24
Zionsville 52, Lafayette Harrison 40
Clerc Classic
Semifinal
Indiana Deaf 44, Model School for the Deaf, D.C. 38
Delaware County Tournament
Semifinal
Delta 81, Cowan 23
Wapahani 52, Yorktown 39
Howard County Tournament
First Round
Taylor 49, Eastern (Greentown) 41
Western 67, Northwestern 54
Johnson County Tournament
Semifinal
Center Grove 51, Edinburgh 33
Franklin 57, Whiteland 40
Marion County Tournament
Semifinal
Indpls Park Tudor 94, Indpls N. Central 80
Warren Central 48, Franklin Central 47
Miami Valley, Fla. Classic
Seton Catholic 67, Day. Jefferson, Ohio 59
Northeast Corner Conference Tournament
Semifinal
W. Noble 57, Eastside 46
Westview 79, Prairie Hts. 69
Southern Indiana Conference Tournament
Consolation
Ev. Bosse 80, Ev. Memorial 54
Ev. North 59, Ev. Central 58
Semifinal
Castle 67, Ev. Mater Dei 58
Ev. Harrison 69, Ev. Reitz 64
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Bedford N. Lawrence vs. Mitchell, ppd.
Brownstown vs. Silver Creek, ppd. to Jan 23.
Clarksville vs. Corydon, ppd. to Jan 31.
Columbus Christian vs. Cannelton, ppd.
Crawford Co. vs. Orleans, ppd.
Crothersville vs. Rock Creek Academy, ppd. to Jan 29.
Dubois vs. Paoli, ppd.
Hauser vs. Lawrenceburg, ppd.
Medora vs. Bloomington Lighthouse, ppd.
Morristown vs. S. Decatur, ppd. to Jan 28.
N. Decatur vs. S. Ripley, ppd. to Jan 20.
N. Knox vs. Shoals, ppd. to Feb 13.
Oldenburg vs. Greenwood Christian, ppd.
Rising Sun vs. Milan, ppd. to Jan 25.
Scottsburg vs. Salem, ppd.
Springs Valley vs. W. Washington, ppd.
Trinity Lutheran vs. Madison Shawe, ppd. to Jan 25.
GIRLS BASKETBALL
Anderson 73, Huntington North 35
Beech Grove 49, Speedway 43
Cascade 57, Cloverdale 44
Caston 56, S. Newton 19
Charlestown 63, Providence 49
Danville 55, N. Montgomery 39
E. Central 69, Batesville 46
Elwood 61, Alexandria 28
Ft. Wayne Concordia 59, Ft. Wayne North 20
Ft. Wayne Luers 57, Ft. Wayne Northrop 40
Ft. Wayne South 58, Ft. Wayne Snider 42
Ft. Wayne Wayne 77, Ft. Wayne Dwenger 50
Gary West 87, S. Bend Clay 32
Glenn 87, Bremen 31
Greencastle 57, S. Putnam 23
Guerin Catholic 50, Zionsville 42
Indpls Tech 54, Indpls Northwest 30
Indpls Washington 64, Indpls Manual 44
LaPorte 61, Chesterton 26
LaVille 47, Knox 43
Lebanon 53, Tri-West 42
Liberty Christian 42, Indpls International 26
Logansport 64, Marion 59
Mishawaka 67, Elkhart Central 27
Monrovia 49, N. Putnam 29
Morgan Twp. 47, LaCrosse 27
Muncie Central 66, Richmond 54
New Castle 43, Kokomo 36
Owen Valley 49, Brown Co. 35
S. Bend Adams 59, S. Bend Riley 22
S. Bend St. Joseph’s 44, Mishawaka Marian 22
Terre Haute North 52, Plainfield 51
Triton 41, Culver 34
Union City 36, Monroe Central 20
Western Boone 53, Frankfort 32
Clerc Classic
Semifinal
California School for the Deaf-Fremont, Calif. 39, Indiana Deaf 33
Indianapolis City Tournament
Championship
Heritage Christian 65, Indpls Chatard 51
Northeast Corner Conference Tournament
Semifinal
Fairfield 56, Prairie Hts. 41
W. Noble 41, Fremont 38
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Columbus Christian vs. Cannelton, ppd.
Jac-Cen-Del vs. Southwestern (Shelby), ppd.
Medora vs. Bloomington Lighthouse, ppd.

blog comments powered by Disqus