1/10 Friday Night Highlight Zone

FORT WAYNE, Ind. (WANE) – North Side topped Wayne 75-54 in the Highlight Zone “Game of the Week” to move to 3-0 in SAC boys play on Friday night.

North, ranked no. 9 in this week’s 4A state poll, was led by MyLuv Sutton with 18 points.

The SAC’s only other unbeaten coming in – Bishop Dwenger – fell at home to rival Bishop Luers 70-69. Tyrell Johnson tallied 20 whle J.J. Foster, Jr. had 17 for the Knights. Grady Eifert led the Saints with 24 points.

Snider earned its first win in SAC play this season by beating rival Northrop 67-40. Devlyn Williams paced the Panthers with 22 points while Trey’von Covington had 14.

At Concordia it was IUPUI-bound senior D.J. McCall with 25 points to guide the Cadets to a 68-51 win over South Side. Paxton Bergdoll added 14 points for Concordia. South was led by Trae Masten with 14 points.

In SAC girls action 3A no. 14 Concordia took control of the conference by beating South Side 64-60 in double overtime. The Cadets are now 3-0 in conference play with head-to-head wins over South and Bishop Luers.

Snider also improved to 3-0 in the SAC with a 55-51 win over Northrop. Deja Wimby and Kiersten Eley each had 21 for the Panthers. Northrop falls to 2-1 in SAC play.

In other SAC girls action 3A no. 15 Bishop Luers bested rival Bishop Dwenger 63-54 while Wayne topped North Side 68-34.

NHC girls play saw Homestead move to 4-0 in conference by winning in Kendallville over East Noble 76-33. The 4A no. 5 Spartans were led by IPFW recruit Josie Fisher’s 18 points and Butler signee Sydney Buck’s 17 points.

At Charger Fieldhouse 3A no. 13 Norwell got a three-pointer from Hanna Smith at the buzzer to beat Carrolll 53-50.

In ACAC play 3A no. 3 Garrett moved to 5-0 in conference and 13-0 overall by beating Bluffton 47-24. Brandi Dawson tallied 20 points for the Railroaders.

Friday’s Scores
By The Associated Press
BOYS BASKETBALL
Argos 64, Bethany Christian 39
Austin 63, N. Harrison 54
Bloomington North 72, Bloomington South 66
Boone Grove 53, Hanover Central 35
Borden 48, New Washington 32
Caston 48, W. Central 30
Charlestown 49, Seymour 44
Chesterton 68, Merrillville 42
Christian Academy 54, Lou. Christian Academy, Ky. 51
Churubusco 43, Fremont 40
Clarksville 41, Providence 32
Clinton Christian 78, S. Bend Career Academy 17
Columbus East 67, Franklin Co. 49
Columbus North 83, Lawrence Central 75
Concord 58, Goshen 37
Corydon 65, Floyd Central 34
Crothersville 63, Cannelton 46
E. Central 58, Rushville 50
Eastern Hancock 69, Muncie Burris 39
Elkhart Memorial 60, Plymouth 46
Ev. Bosse 77, Ev. Central 60
Ev. Day 63, S. Spencer 61, OT
Ev. Harrison 64, Ev. North 56
Ev. Mater Dei 60, Washington 40
Ev. Memorial 61, Castle 57
Fishers 63, Westfield 51
Frankfort 69, Lebanon 59
Ft. Wayne Concordia 68, Ft. Wayne South 51
Ft. Wayne Luers 70, Ft. Wayne Dwenger 69
Ft. Wayne North 75, Ft. Wayne Wayne 52
Ft. Wayne Snider 67, Ft. Wayne Northrop 40
Greensburg 69, Shelbyville 43
Guerin Catholic 55, Indpls Chatard 35
Hamilton Southeastern 91, Lafayette Harrison 57
Hammond Morton 65, Hammond Gavit 52
Hebron 52, S. Central (LaPorte) 45
Heritage Hills 50, Gibson Southern 34
Indian Creek 64, Brown Co. 54
Indpls Park Tudor 91, Heritage Christian 56
Indpls Ritter 73, Monrovia 69
Indpls Roncalli 83, Beech Grove 52
Jasper 63, Vincennes 60, OT
Jimtown 51, Knox 33
Lafayette Catholic 47, Delphi 23
Lake Central 65, LaPorte 46
Lanesville 75, S. Central (Harrison) 55
LaVille 63, Bremen 44
Madison 76, Scottsburg 54
Manchester 70, N. Miami 39
Michigan City 58, Crown Point 48
Michigan City Marquette 67, Hammond Noll 61, OT
Mishawaka Marian 62, S. Bend Riley 56
Mt. Vernon (Fortville) 60, Greenfield 32
N. Daviess 49, Loogootee 45
N. Decatur 59, Hauser 57
N. Judson 56, Kouts 53
New Albany 67, Jeffersonville 56
New Palestine 56, Delta 50
Northridge 58, Warsaw 56
NorthWood 52, Wawasee 44
Oldenburg 45, Madison Shawe 32
Orleans 67, Salem 40
Paoli 57, Mitchell 50
Penn 86, S. Bend St. Joseph’s 72
Pike Central 52, Wood Memorial 39
Prairie Hts. 50, Angola 38
Princeton 75, Boonville 55
Rochester 60, Whitko 38
S. Bend Adams 78, Elkhart Central 62
S. Bend Washington 81, S. Bend Clay 68
S. Knox 52, Dubois 50
Seeger 63, Fountain Central 55
Silver Creek 79, Eastern (Pekin) 63
Speedway 66, Decatur Central 61
Tecumseh 54, Southridge 50
Tell City 53, Mt. Vernon (Posey) 49
Trinity Lutheran 74, Indpls Lutheran 59
Twin Lakes 49, Tri-County 39
Valparaiso 46, Portage 25
Vincennes Rivet 44, N. Knox 42
W. Noble 72, Lakeland 55
Wapahani 51, New Castle 46
Washington Catholic 62, Shoals 45
Westville 63, New Prairie 62
Zionsville 44, Lafayette Jeff 38
Madison County Tournament
First Round
Anderson 61, Pendleton Hts. 48
Frankton 54, Elwood 33
Lapel 84, Anderson Prep Academy 37
Liberty Christian 50, Alexandria 40
Randolph County Tournament
First Round
Winchester 71, Randolph Southern 31
Rivertown Classic
Consolation
S. Dearborn 60, Rising Sun 58, OT
Shelby County Tournament
First Round
Morristown 64, Southwestern (Shelby) 54
Triton Central 59, Waldron 51
Wayne County Tournament
First Round
Northeastern 70, Centerville 50
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Blackford vs. Yorktown, ppd. to Feb 25.
Center Grove vs. Carmel, ppd. to Jan 28.
Clinton Central vs. N. White, ppd.
Cloverdale vs. Covenant Christian, ppd.
Daleville vs. Cowan, ppd. to Jan 11.
Edgewood vs. S. Vermillion, ppd.
Eminence vs. S. Putnam, ppd.
Franklin Central vs. Southport, ppd. to Jan 22.
Frontier vs. Pioneer, ppd. to Jan 18.
Greencastle vs. Rockville, ppd.
Hamilton vs. Westview, ppd. to Feb 8.
Hammond Science and Tech vs. Rensselaer, ppd. to Jan 16.
Indpls Attucks vs. Greenwood Christian, ppd. to Jan 27.
Indpls Cathedral vs. Indpls Pike, ppd. to Jan 11.
Indpls N. Central vs. Indpls Ben Davis, ppd. to Jan 11.
Jay Co. vs. Mississinewa, ppd. to Feb 18.
Lawrence North vs. Warren Central, ppd. to Jan 11.
Logansport vs. Western, ppd. to Feb 25.
Maconaquah vs. Eastern (Greentown), ppd.
Marion vs. Madison-Grant, ppd. to Feb 8.
McCutcheon vs. Noblesville, ppd. to Feb 15.
Oak Hill vs. Peru, ppd. to Jan 11.
Owen Valley vs. Northview, ppd.
Sheridan vs. Tri-Central, ppd. to Jan 14.
Southwood vs. Wabash, ppd. to Feb 4.
Taylor vs. Hamilton Hts., ppd.
Tindley vs. University, ppd.
Tippecanoe Valley vs. Northfield, ppd. to Jan 14.
Tipton vs. W. Lafayette, ppd.
Turkey Run vs. N. Putnam, ppd.
W. Vigo vs. Riverton Parke, ppd.
GIRLS BASKETBALL
Angola 60, Prairie Hts. 46
Carroll (Flora) 68, Clinton Central 56
Columbia City 59, Bellmont 30
Connersville 44, Greenfield 43
Crown Point 64, Michigan City 50
Culver 60, New Prairie 31
Dubois 48, Forest Park 29
Eastern Hancock 57, N. Decatur 45
Fremont 57, Churubusco 28
Ft. Wayne Concordia 64, Ft. Wayne South 60, 2OT
Ft. Wayne Luers 73, Ft. Wayne Dwenger 54
Ft. Wayne Snider 55, Ft. Wayne Northrop 51
Ft. Wayne Wayne 68, Ft. Wayne North 34
Garrett 47, Bluffton 24
Glenn 54, Triton 40
Greensburg 54, Franklin Co. 32
Greenwood 55, Whiteland 37
Hamilton Southeastern 56, Warren Central 41
Heritage 41, Adams Central 38
Highland 59, Hobart 55
Homestead 76, E. Noble 33
Indian Creek 65, Edinburgh 42
Indpls Cathedral 47, Lawrence Central 37
Indpls Chatard 76, Guerin Catholic 43
Indpls Roncalli 90, Beech Grove 34
LaPorte 61, Lake Central 57
Lawrence North 59, Bedford N. Lawrence 49
Lebanon 69, Frankfort 48
Lowell 54, Andrean 49
Martinsville 57, Decatur Central 54
Merrillville 70, Chesterton 43
Mishawaka Marian 68, S. Bend Riley 21
Mooresville 44, Franklin 25
Norwell 53, Carroll (Ft. Wayne) 50
Oldenburg 42, Madison Shawe 14
Portage 36, Valparaiso 32
Providence 51, Clarksville 25
S. Central (LaPorte) 60, Hebron 32
W. Central 36, Caston 33, OT
W. Noble 56, Lakeland 40
Washington Twp. 38, LaCrosse 25
Hendricks County Tournament
Semifinal
Brownsburg 61, Tri-West 51
Plainfield 78, Danville 74
Madison County Tournament
First Round
Alexandria 59, Liberty Christian 35
Anderson 71, Pendleton Hts. 40
Elwood 53, Frankton 45
Randolph County Tournament
First Round
Union (Modoc) 52, Monroe Central 47, OT
Ripley County Tournament
First Round
Batesville 64, Milan 25
Jac-Cen-Del 43, S. Ripley 16
Rivertown Classic
Consolation
Rising Sun 48, S. Dearborn 44
Wayne County Tournament
First Round
Hagerstown 39, Cambridge City 37
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Carmel vs. Center Grove, ppd. to Feb 5.
Covenant Christian (DeMotte) vs. Morgan Twp., ccd.
Daleville vs. Cowan, ppd. to Jan 11.
Fairfield vs. Eastside, ppd. to Jan 11.
Hamilton vs. Westview, ppd. to Feb 3.
Indpls Attucks vs. Greenwood Christian, ppd. to Jan 27.
Kokomo vs. Richmond, ppd. to Jan 11.
Leo vs. Woodlan, ppd. to Jan 30.
Owen Valley vs. Northview, ppd.
S. Adams vs. Southern Wells, ppd. to Jan 11.

blog comments powered by Disqus